JBL Жорсткість води в акваріумі

Акваріум можна розглядати як невелику екосистему, яка підпорядковується тим самим законам, як і всі екосистеми у природі. Однак, через свій надзвичайно малий розмір і відносно велику щільність проживання риб певні біохімічні процеси можуть дуже швидко вийти з-під контролю і порушити баланс біотопу акваріума. Тому власнику акваріума часто доводиться докладати зусиль для підтримки балансу, що підходить як для риб, так і для рослин. Перед тим, як вживати будь-яких заходів, дуже важливо знати точні концентрації певних речовин, щоб зрозуміти, які біохімічні процеси відбуваються у воді.

Розширена та переглянута програма тестів для води JBL є ідеальним інструментом для перевірки найважливіших біологічних процесів в акваріумному біотопі. Програма надає надійну інформацію, дозволяючи вам вживати заходів, спрямованих на виправлення ситуації. Ця стаття містить інформацію про найважливіші біохімічні та біологічні процеси, що протікають в акваріумі, а також про їх взаємодію.


Вода – це особлива речовина. Дощова вода збирається в річки або ґрунтові води, поглинаючи мінеральні та органічні речовини. Вода, в її природній формі, має індивідуальні особливі властивості залежно від походження. Характерний приклад — води Амазонки, батьківщина багатьох акваріумних риб, є сумішшю «білої» і «чорної» води.


Жорсткість води в акваріумі

У більшості акваріумів, за рідкісним винятком, використовується річкова вода, яка утворюється з ґрунтових вод і струмків, що також походять з ґрунтових вод. Грунтові води – це дощова вода, що пройшла через ґрунт до глибших підземних шарів. Жорсткість води утворюється за рахунок проходження збагаченої CO2 дощової води (через контакт з атмосферою) через різні пласти землі і розчинення в ній мінеральних речовин, що містяться в цих пластах. Жорсткість води змінюється в залежності від типу земних пластів і скельних порід, через які вона пройшла перш, ніж зібратися у вигляді ґрунтових вод на водоносному шарі, і від того, наскільки довго ґрунтові води були під землею.

“Жорсткістю” води, за стандартом DIN 19640, називається вміст іонів лужноземельних металів і класифікується таким чином:

Загальна жорсткість в акваріумі (GH):

Кількість іонів лужноземельних металів: кальцію та магнію, розчинених у воді. Інші іони, які зустрічаються рідше, не враховуються.

JBL GH тест упаковка

Карбонатна жорсткість  в акваріумі(KH):

Іони кальцію та магнію, згадані вище, присутні у воді у вигляді розчинених солей, наприклад, карбонатів, сульфатів або хлоридів. Кількість лужноземельних іонів, присутніх у воді у формі карбонатів, називається карбонатною твердістю. У водоймах Німеччини карбонатна жорсткість (KH), як правило, менше, ніж загальна жорсткість (GH). У водоймах Південно-Східної Азії, всі іони кальцію та магнію, так само як і інші іони, наприклад, калію та натрію, в основному присутні у формі карбонатів, в результаті карбонатна жорсткість буде вищою, ніж загальна.

JBL KH тест упаковка

У Німеччині жорсткість вимірюється в градусах жорсткості, позначається d. Наступна таблиця дозволяє порівняти німецьку шкалу з іншими загальноприйнятими одиницями виміру.

Існує 4 класи жорсткості води:

  • нижче 7 °d м’яка вода
  • 7 – 14 °d вода середньої жорсткості
  • 14 – 21 °d жорстка вода вище
  • 21°d дуже жорстка вода

Більшість тропічних риб і рослин терпляче ставляться до широкого діапазону жорсткості води

Значення карбонатної жорсткості від 5 до 15 °d та загальної жорсткості до 20 °d є ідеальними

Однак, рослини та риби можуть жити і в більш жорсткій воді, якщо решта параметрів води підтримується на оптимальному рівні.

Ретельне підтримання параметрів води на рівні, близькому до природного, життєво важливе при розведенні риб

Карбонатна жорсткість є найнадійнішим гарантом стабільної якості води в акваріумі. Зокрема, будь-які небезпечні коливання значення pH можна запобігти завдяки «буферним» властивостям карбонатної жорсткості. Тому значення pH залишається набагато постійнішим в акваріумах з помірно жорсткою або жорсткою водою, ніж дуже м’якою водою. Якщо, наприклад, додати трохи кислоти у воду з високим рівнем карбонатної жорсткості, на перший погляд, нічого не станеться. Карбонатна жорсткість нейтралізує кислоту і робить її безпечною, при цьому лише зменшиться значення карбонатної жорсткості. Однак, якщо ту ж кількість кислоти додати дуже м’яку воду з низьким вмістом карбонатів, значення pH сильно зменшиться і риби загинуть.

Ікра риб та мальки більш чутливі до параметрів води, ніж дорослі риби. Для розведення риб рекомендується дотримуватися значень, вказаних у літературі для кожного виду.

Для того, щоб захистити акваріумну воду від несподіваного кислотного «пірнання» (випадкові падіння pH), ми рекомендуємо мінімальне значення для карбонатної жорсткості 4-5 ˚d. У регіонах з дуже м’якою водопровідною водою будь-яке необхідне значення жорсткості можна отримати за допомогою JBL AquaDur plus. При цьому також досягається правильний баланс іонів у воді, який відмінно підходить для більшості акваріумних риб і з великим наближенням відповідає воді в їхньому природному середовищі. Дуже часто водопровідна вода виявляється занадто жорсткою для утримання чи розведення певних видів риб. Використовуючи пом’якшувальні фільтри (іонообмінні смоли) або установки зворотного осмосу, можна отримати воду, вільну від іонів жорсткості, а у випадку з осмосом та від шкідливих домішок. Потім рівень жорсткості води потрібно підняти до необхідного рівня. JBL AquaDur plus ідеально підходить для цієї мети. Особливо в регіонах, в яких водопровідна вода може містити шкідливі домішки, обробка води за допомогою встановлення зворотного осмосу та додавання JBL AquaDur plus вкрай необхідно.

JBL також пропонує тести для вимірювання загальної та карбонатної жорсткості..

Провідність в акваріумі

Солі, розчинені у воді, надають їй здатності проводити електрику, і чим більше солей розчинено, тим краще проводиться електрика. Для вимірювання кількості солей, розчинених у воді, використовується прилад, що вимірює провідність. Одиницею виміру провідності є сименс. Зазвичай більшість провідності пояснюється солями жорсткості. Один німецький градус жорсткості відповідає провідності близько 33 мкС (мікросименс). Вода з жорсткістю в 10 ˚d, наприклад, має провідність не менше 330 мкС. Однак, загалом, провідність дещо вища завдяки присутності інших солей. Високий рівень нітратів або додавання кухонної солі – ось часті причини підвищеної провідності води. При вмісті риб у дуже м’якій воді, з низьким вмістом солей, вимір провідності дуже важливий для запобігання осмотичного шоку у риб, що викликається зниженим вмістом солей у воді.

Деякі люблять воду жорсткіше!

Яскраво розфарбовані риби африканських озер Малаві та Танганьїка надають перевагу більш жорсткій воді. Вода цих озер характеризується лужним pH і вищим рівнем KH, ніж GH.

JBL AquaDur Malawi/ Tanganyika створює такі умови в акваріумі.

Статті по темі:

магазин АкваСмайл
0
Категорії:
Статті
0 0 голосів
Оцінка
Підписатися
Сповістити про
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Всі результати пошуку