JBL З’єднання азоту в акваріумі

Наступні три типи сполук азоту можуть з’являтися через розкладання органічних матеріалів у воді та їх вміст може збільшуватися за певних умов:

  • Амоній (NH4+) та аміак (NH3) (не помітні при аналізі)
  • Нітрити (NO2)
  • Нітрити (NO3)

Як один із компонентів білка, азот є життєво важливим елементом. При розкладанні білка азот надходить у воду у формі амонію (NH4+). Основним джерелом амонію від розкладання білка є процеси травлення всіх живих організмів у воді. Ці організми здатні розкладати білки лише до амонію і тому виводять сполуки азоту у воду за допомогою органів екскреції. При гниття відмерлих частин рослин також утворюється амоній, що потрапляє у воду.

Азотний цикл в акваріумі

В акваріумі виробляється набагато більше відходів, ніж може бути утилізовано рослинами

азотний цикл в акваріумі

В ефективній та здоровій екосистемі практично весь амоній буде поглинений водоростями та рослинами як поживна речовина, і, як джерело азоту, буде використаний для побудови білків. Невелика кількість амонію бактерії перетворюють на нітрати, використовуючи при цьому кисень. Нітрати також є поживною речовиною для рослин. Зрештою, рослини поїдають або гинуть, що знову призводить до отримання амонію. Азотний цикл ефективно працює описаним вище чином лише у здоровій екосистемі, у якій відсутнє накопичення будь-яких побічних продуктів. Окремі етапи азотного циклу протікають в акваріумі так само, як і в природі. Однак, у будь-якому акваріумі, населеному рибами, виробляється набагато більше азотних відходів (екскременти риб, надлишок корму, відмерлі частини рослин), ніж може бути перероблено живими рослинами, тому в кінцевому рахунку азотні сполуки неминуче накопичуються. У добре облаштованому акваріумі з біологічним фільтром накопичення сполук азоту відбувається у формі рівня нітратів, що постійно наростає. Тільки невелика частина амонію, що виробляється в акваріумі, утилізується рослинами як поживна речовина. Набагато більша частина повинна окислитися в нітрати бактеріями, що нітрифікують, які, в основному, живуть у фільтрі, споживаючи кисень. Це окислення відбувається у два етапи і виконується двома різними групами бактерій, які завжди зустрічаються разом, оскільки одні виробляють харчування для інших. На першому етапі амоній окислюється до нітритів бактеріями групи nitrosomonas, а нітрити потім відразу ж окислюються до нітратів бактеріями групи nitrobacter.

Зміст нітратів нижче 200 мг/л безпечний для риб, тоді як навіть низький вміст нітритів (більше 0,5 мг/л) дуже отруйно для риб.

Токсичність амонію пов’язана зі значенням рН. У здоровому акваріумі перетворення амонію на нітрати, або нітрифікація, відбувається без будь-якого значного накопичення амонію або нітритів. При цьому їх вміст не повинен перевищувати тривалий час 0,1 мг/л.

Підвищений рівень амонію або нітритів в акваріумі завжди свідчить про дисбаланс у бактеріальних процесах розкладання або отруєння бактерій, що нітрифікують.

Це може бути викликано різними причинами, такими як надлишок корму, перенаселеність акваріума, нестача кисню, застосування лікарських засобів, зміна рівня рН і т.д.

Природний баланс: Багато акваріумістів доводять знову і знову, що не так важко встановити і підтримувати природний баланс протягом тривалого часу навіть у невеликих акваріумах. Зазвичай у них із самого початку невелика кількість риб та густа рослинність.

азотний цикл у природі малюнок

Після відновлення оптимальних умов (зменшення поголів’я риб, підбір корму відповідно до потреб тощо) або після завершення лікування можна відновити ефективну бактеріальну флору в акваріумі за допомогою JBL Denitrol або FilterStart. Найефективніший спосіб – просто додати препарат прямо у фільтр. Тому що JBL Denitrol містить лише корисні очисні бактерії, ефект можна посилити додатковими дозами препарату, передозування неможливе.

Використовуючи тести JBL Ammonium, Nitrite та Nitrate Test, можна провести всебічну перевірку всіх стадій азотного циклу в акваріумі, що дає змогу миттєво помітити виникнення критичної ситуації та вчасно її ліквідувати. З JBL TestSet Oxygen O2 можна швидко та просто перевірити рівень вмісту у воді кисню, який відіграє важливу роль у розкладанні азотних сполук бактеріями. Вранці, коли вмикається освітлення, рівень має бути не менше 4 мг/л і не більше 8 мг/л увечері перед вимкненням освітлення. Ці значення вказані для температури води 25˚C. Звичайне накопичення нітратів в акваріумі з бактеріями, що ефективно працюють, не становить небезпеки для риб. Тим не менш, рівень нітратів необхідно підтримувати на якомога нижчому рівні, оскільки високий рівень нітратів, більше 50 мг/л, сприяє зростанню водоростей.

Тест JBL на нітрити в акваріумі зображення упаковки
Тест JBL на нітрати в акваріумі зображення упаковки
Тест JBL на амоній в акваріумі зображення упаковки

Ми хотіли б згадати явище, пов’язане з утворенням нітратів, яке, на жаль, досить часто відбувається: якщо нітратам дозволити вільно накопичуватися (без застосування доглядових заходів, які ми розглянемо докладніше трохи пізніше), то, як показує практика, при досягненні рівня нітратів 200-250 мг/л бактерії групи нітробактер поступово перестають працювати. Це можна побачити зі збільшення рівня нітритів. Причиною є зменшення активності ензимів бактерій при надмірно високій концентрації нітратів. Поступово бактерії починають вимирати через те, що їм доводиться плавати у відходах. Присутність нітритів при високій концентрації нітратів, як описано вище, також часто називають «раптовим зворотним перетворенням» нітратів у нітрити через недостатнє постачання кисню. Це в корені неправильно, тому що зворотне перетворення нітратів у нітрити відбувається при такому низькому рівні кисню, що риби в акваріумі вже давно переселилися б у «великий акваріум на небесах». Це нас призводить до такого методу видалення нітратів:

Класичний і абсолютно правильний метод видалення нітратів з акваріума – регулярна заміна частини води. Щільна, здорова рослинність також може робити значний внесок у зменшення рівня нітратів або, принаймні, значно уповільнити швидкість накопичення нітратів.

Інша ефективна можливість видалення нітратів — це фільтрація з використанням спеціальних наповнювачів на основі іонообмінної смоли, наприклад, JBL NitratEx. Після того, як наповнювач відпрацює, його можна просто відновити у розчині кухонної солі.

Видалення нітратів за допомогою JBL Nitrat Ex дозволяє збільшити інтервал між підмінами води до 4 тижнів замість звичайних 1-2 тижнів. Однак, жоден метод видалення нітратів, не важливо який, не може повністю замінити заміну частини води. Регулярна часткова заміна води видаляє багато небажаних речовин, які не можна визначити тестами. Варто згадати ще один спосіб видалення нітратів, про який ми вже згадували – зворотне перетворення частини нітратів на нітрити. Цей біологічний процес називається денітрифікацією, анаеробне розщеплення нітратів.

Певні типи бактерій без кисню здатні використовувати для дихання кисень, що входить до складу нітратів. У цьому вони виробляють газоподібний азот. Цей процес давно відомий щодо погано вентильованих аграрних ґрунтів, там він називається «азотне виснаження». Ці реакції в даний час часто використовуються при очищенні стічних вод і зменшення кількості нітратів у питній воді.

Компанія JBL досягла успіху у створенні продукту, який дозволяє запускати денітрифікаційні процеси в акваріумі без необхідності встановлювати денітрифікаційний фільтр. Цей продукт, JBL NitratEx містить нерозчинні поживні речовини, необхідні денітрифікаційним бактеріям для виконання своєї важкої роботи. У той же час, немає жодного ризику, що ці речовини випадково потраплять до акваріуму та призведуть до неприємностей. Для денітрифікації необхідне середовище з низьким вмістом кисню, яке створюється в сітчастому мішечку з наповнювачем, що містить поживні речовини. Мішечок зменшує швидкість потоку води, викликаючи нестачу кисню, що змушує бактерії використовувати кисень, що міститься в молекулах нітратів. При цьому виробляється газоподібний азот, який виводиться в атмосферу, а нітрати просто зникають. Необхідно ретельно дотримуватися інструкцій під час використання цього продукту.

Велика допомога акваріумістам для боротьби з високим рівнем нітратів: JBL Bio-NitratEx для зниження рівня нітратів і JBL NitrateTest для контролю рівня нітратів.

Наприкінці слід сказати, що таке видалення нітратів більшою чи меншою мірою відбувається у будь-якому акваріумі. У донному ґрунті або в гниючих відходах створюються обмежені області з нестачею кисню (без загрози для риб!). У цих областях денітрифікаційні бактерії (які існують у кожному акваріумі) можуть розкладати нітрати. Тому навіть добре, якщо не всі залишки, що розкладаються, видаляються з дна акваріума. Не потрібно переорювати все дно акваріума при регулярному чищенні. Тому акваріум зі «здоровою кількістю бруду» функціонує краще, ніж абсолютно чистий.

Статті по темі:

магазин АкваСмайл
0
Категорії:
Статті
0 0 голосів
Оцінка
Підписатися
Сповістити про
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Всі результати пошуку