Особливості утримання крилаток
Крилатки (підродина Pteroinae)
Хоча й не завжди вважаються безпечними для рифів, більшість крилаток — серед найефектніших риб для морських акваріумів — гідні розгляду, якщо їх хижацькі нахили беруться до уваги. Розмір акваріума, що використовується, залежить від виду. Риби родуDendrochirus, які зазвичай меншого розміру, можуть утримуватися у великих нано-рифах. Забезпечте їх відповідними місцями для укриття, тому що вони більш потайливі. Для риб роду Pterois потрібно більше простору.
Крилатки ідеальні кандидати для рифових акваріумів, якщо маленькі риби та декоративні креветки (включаючи чистильників та креветок-боксерів) не важливі. Деякі види (наприклад, P. volitans і P. russelli) проводять більше часу не ховаючись, але їм потрібно простір для плавання.
Спочатку може знадобитися жива їжа, але більшість може перейти на неживі корми, представлені в годівниці. Хороша жива їжа включає примарні креветки, крабів-скрипалів, маленьких лангустів. Годуйте їх до насичення двічі чи тричі на тиждень.
Зазвичай можна без проблем поселити дві або більше крилаток разом, але риби одного виду та близькі споріднені форми (наприклад, два представники роду Dendrochirus) будуть періодично битися. Агресивні сутички можуть включати укуси та тарани отруйними шпильками, що може призвести до серйозних пошкоджень. Якщо одна крилатка постійно нападає на іншу, їх слід розділити.
Особливо уважно потрібно вибирати сусідів по акваріуму для крилаток. Більшість з них будуть їсти будь-яку акваріумну рибу, яка зможе поміститися в їх великих ротах, але вони рідко поводяться агресивно з рибами інших видів.
Хоча вони і отруйні, крилатки не захищені від того, щоб стати здобиччю іншої морської живності. Великі вугри, риби-жаби, інші скорпенові та восьминоги – всі вони їдять крилаток. З цих хижаків риби-жаби відомі тим, що ковтають їх. Бувало, що великі риби-ангели, риби-собаки та спинороги турбували та травмували крилаток.
Крилатки можуть іноді колоти сусідів по акваріуму своїми отруйними шпильками. Швидше за все це може відбуватися у переповненому акваріумі. Найбільш схильні до того, щоб бути «ужаленими» крилаткою, повільні або малорухливі види риб (наприклад, інші скорпенові, риби-їжаки). Більшість риб, що отримали високу дозу отрути крилатки (більше, ніж потрапляє при звичайному «ужаленні»), загине через 10–30 хвилин. Це очевидно, що акваріумістам слід серйозно до них ставитись.