Запуск акваріума без обладнання

Акваріум без фільтра та компресора фото

Одні перетворюють свою домашню водойму на хімічну фабрику, на якій все булькає, фільтрується, переливається і періодично відправляється на аналізи. Інші заливають воду, кидають пару рибок та чекають, коли вони розиножаться. Ідеал, як завжди, лежить між цими крайніми точками. Сьогодні ми розповімо вам, як запустити і утримувати акваріум без єдиного приладу, купленого в магазині або зробленого своїми руками, і на що здатна така водойма. Далі додамо декілька найпростіших гаджетів, і ви побачите, наскільки розшириться функціонал.

А навіщо все це вам? Вам це потрібно для самоповаги. Це допоможе вам зрозуміти сенс усіх цих доповнень до акваріума і не ставити їх тільки тому, що «у сусіда є, а я нічим не гірший». Напевно, вам не раз доводилося бачити, як у густозарослому акваріумі з хорошим освітленням плавали три рибки і цілий день молотив компресор, зводячи з розуму персонал офісу. Натомість «бульбашки» – гарно. Увечері вимикалося світло, вимикалися «бульбочки» і все стихало. Що відбувалося з акваріумом?

Вдень рослини виділяли кисень, насичуючи їм воду. У цій шляхетній справі їм допомагав компресор. Споживати цей кисень майже не було кому, оскільки для трьох риб, це явний перебір. Вночі акваріум залишається у темряві, і велика кількість рослин починає інтенсивно поглинати кисень, виділяючи вуглекислий газ. Настає стрибкоподібне падіння рівня кисню у воді плюс різке зсув pH в лужний бік, а це вже екологічна катастрофа в масштабах окремо взятого акваріума.

Тому ми пропонуємо вам провести експеримент із запуску «безгаджетного» акваріума та відчути всі тонкощі підтримки біологічної рівноваги в такій системі.

Акваріум без обладнання

Ставимо акваріум на рівну поверхню, наливаємо води до рівня 1 см і переконуємося в тому, що поверхня води паралельна до підлоги. Ось ми вже обійшлися без будівельного рівня (ватерпаса). Тепер додаємо воду, не доливаючи до верху акваріума 3 – 4 см. і залишаємо її відстоюватись на 2 – 3 доби. Уточнюємо, що ми користуємось звичайною водою із крана. Взимку відстій води можна скоротити до 24 годин тому, що в цей час вода хлорується менше.

Поки вода відстоюється, ми вирушаємо за головним елементом «безгаджетного» акваріума – ґрунтом. Для того щоб облаштувати маленький акваріум без фільтра, нам знадобиться ґрунт у вигляді камінчиків різних фракцій від 5 до 25 мм. Це може бути будь-який хімічно неактивний матеріал. Найбільш реальний, це гранітний щебінь чи галька, взята з берега річки чи моря. Загострюємо вашу увагу на важливості саме таких розмірів частинок ґрунту. Далі за текстом ви зрозумієте причину. І ще, категорично не намагайтеся застосувати як грунт щебінь з каменю вапняку або пісковика. Кожен із них, тією чи іншою мірою, містить кальцій у легкорозчинних формах, що для акваріума неприйнятно.

Акваріум без обладнання саджання рослин фото

Промивши грунт у проточній воді, засипаємо його в акваріум шаром 3 — 5 см. Наша водойма готова для заселення. Заселення розпочнемо з посадки рослин. Нагадуємо, що у нас немає ні термометра, ні нагрівача, а це означає, що температура води в акваріумі на 1 – 2 градуси менша за кімнатну і дорівнює 18С°. За такої температури ми можемо використовувати такі рослини:

  • річія;
  • ряска мала;
  • ряска тридольна;
  • фонтіналіс;
  • роголістник;
  • перистолистник;
  • валліснерія;
  • сагітарія.

Як бачите, жодних проблем із асортиментом рослин не передбачається. Звичайно, не всі рослини будуть «щасливі» за такої температури, але вибір досить широкий.

Акваріум без обладнання, які рослини можна посадити фото

Вибір рибок дуже обмежений

У порівнянні зі списком рослин, що живуть при температурі 18 °С, вибір рибок зовсім не тішить. За такої температури ви можете дозволити собі тільки наступних риб:

  • макропід;
  • гуппі;
  • мечоносець;
  • формоза;
  • барбус вишневий;
  • еласома;
  • Даніо – реріо.

Покопавшись у літературі, ви виявите ще не один десяток риб, які можуть жити при температурі 18 °С, і це без урахування натуральних холодноводних риб. Але про це ви мріяли? Напевно, вам захочеться мати у себе в акваріумі і лабіринтових, і скалярій, і красуню меланотенію (райдужна рибка).

які рибки можуть жити без кисню та фільтра Гуппі фото

У цьому місці ви вже можете зробити усвідомлений вибір видового складу риб та необхідність нагрівача для вашого акваріума. Якщо зробите вибір на користь нагрівача, не забудьте про його кращого друга – термометр.

Акваріум без компресора

Консультантам нашого інтернет-магазину часто ставлять питання, які акваріумні рибки можуть жити без компресора. Для уточнення повинні зауважити, що компресор не цікавить риб, їм потрібен кисень, розчинений у воді. Цей процес називається аерацією.


Акваріум без аерації неможливий.


Існує цілий підряд лабіринтових риб, які байдужі до вмісту кисню у воді, оскільки дихають атмосферним повітрям. Але навіть вони не можуть повністю обійтися без кисню, розчиненого у воді.

Які акваріумні рибки можуть жити без компресора Лабіринтові фото

Значну частку кисню у воді забезпечують рослини та водорості, але основна частина надходить із навколишнього повітря. Аерація без компресора акваріума відбувається шляхом розчинення повітря у воді на поверхні. З усього цього випливає логічний висновок: кисень у воді є. Навіщо тоді компресор?

Компресор необхідний у випадках, коли цього повітря недостатньо. Це відбувається у таких випадках:

  • невиправдано велика кількість риб у малому об’ємі;
  • висока температура води та навколишнього повітря, що знижує здатність розчинення газів у воді;
  • аварійний спалах розвитку мікроорганізмів, які споживають велику кількість кисню;
  • технологічна необхідність продування після потрапляння у воду шкідливих речовин або після застосування деяких лікарських засобів.

Це все. В інших випадках компресор – річ не те, що корисна, але навіть шкідлива. І ще одна дуже важлива порада.


Якщо при настанні одного з вищевикладених випадків, ви вирішите застосувати примусове продування води компресором, то робіть це або тільки вночі, або цілодобово.


Міркування з цього приводу викладено на початку статті.

Як очистити воду в акваріумі без фільтра

За наявності певних знань і певної вправності, цілком реально утримувати акваріум без фільтра і компресора. Як обходиться без компресора, ви знаєте. А ось, як утримувати акваріум без фільтра, догляд за яким набагато простіше, ми розповімо вам зараз. Власне, це не зовсім вірно. Акваріум буде з фільтром, але роль його виконуватиме ґрунт. Ті самі камінці, які ви назбирали в околицях населеного пункту або придбали у магазині.

Ми не просто так рекомендували досить велику фракцію, в ній і закладена можливість фільтрації води. У водоймищі, засадженому рослинами (а без рослин фокус не пройде), є місця, куди риби практично не запливають. У цих місцях вода не взбовтується, і каламута поступово осідає на дно природним способом. Провалившись між камінням ґрунту, вона вже не може бути знову «збаламучена» рибами і залишається на самому дні.

Ця каламутня поступово розкладається до форм, придатних для харчування рослин і стає дуже цінним добривом. Муть стає місцем проживання полчищ корисних бактерій, які виконують функцію біологічного фільтра. Виходить і дешево, і сердито, і два в одному.

Як часто потрібно міняти воду в акваріумі без фільтра

очистити воду в акваріумі без фільтра сифоном фото

Є питання, які смішать та дратують одночасно. До них відноситься і питання про те, як часто міняти воду в акваріумі без фільтру. Ми запитаємо вас, як часто потрібно прати сорочки. В обох випадках відповідь очевидна: як тільки забрудниться. Це стосується періодичної заміни частини води, пов’язаної з підтриманням на належному рівні активної реакції води. Але це зовсім інша тема.

А ось чистити акваріум із ґрунтовим фільтром необхідно регулярно. Зазвичай сигналом є помутніння скла, пов’язане або з осіданням на них каламуті, або з обростанням мікроводорстями. Весь процес очищення акваріума вже був неодноразово описаний у наших статтях, тому я зупинюся тільки на особливостях очищення “грунтофільтра”.

На кінці гумової трубки, якою ви зливаєте воду з акваріума, потрібно мати скляний наконечник. Цим відрізком ви проникаєте між камінням грунту і видаляєте весь осад, що накопичився там. Таким чином, ви видаляєте виснажені добрива і звільняєте місце для накопичення свіжих. Можна скористатися сучасними пристроями — сифонами. Головне не перестарайтеся з чищенням. Пам’ятайте, що в ґрунті підживлення для рослин, а також живуть корисні бактерії!

Ось, мабуть, і все. Тепер ви озброєні стрункою теорією про аерацію та фільтрацію води і ніколи більше не ставитимете питання про те, які рибки можуть жити без кисню та фільтру.

А чи ви змогли б зараз вимкнути все своє обладнання в акваріумі з повною впевненістю, що все буде добре? Пишіть у коментарях, нам цікаво скільки таких сміливців.

Статті по темі:

магазин АкваСмайл
0
Категорії:
Статті
Поділитися
0 0 голосів
Оцінка
Підписатися
Сповістити про
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Всі результати пошуку