Іхтіофтіріоз: лікуємо без проблем

хвороби акваріумних риб манка фото

Це захворювання, яке викликається інфузорією Ichthyophthirius multifiliis, можна було б назвати хворобою недосвідчених акваріумістів. Щоб піддати своїх вихованців такому випробуванню, необхідно порушити ряд елементарних вимог до утримання рибок. Втішає тільки те, що лікуються білі плями на акваріумних рибках досить просто і ефективно. Однак давайте про все по порядку.

Ймовірні причини захворювання іхтіофтіріоза

хвороби акваріумних риб манка фото

Причина захворювання недугою «манка у риб» тільки одна – поява в акваріумі інфузорії іхтіофтіріус. Звідки? Тільки з надходженням нових жителів або декорацій, при використанні нового інструменту.


Візьміть собі за звичку витримувати придбаних риб в двотижневому карантині, і вам ніколи не «пощастить» побачити на них білі точки.


Чому два тижні? Та тому, що повний цикл розвитку ця інфузорія проходить за 7 – 10 днів. І, якщо за цей час вона не знайде нового господаря, зникне.

В інтернет-магазинах вже давно запроваджена методика витримування в карантині риб, призначених до продажу. Тому клієнтам надійних магазинів ніколи не доводиться шукати ліки від іхтіофтіріоза. Ми вказали в назві статті про лікування без проблем, щоб заспокоїти вас, і вселити впевненість у перемозі над таким поняттям, як «іхтік у риб». Насправді лікування риб від «манки» – справа досить кропітка, вимагає знань і деякого досвіду.

Перед тим, як перейти до викладу методів лікування іхтіофтіріоза, хочеться нагадати про фактори, що уповільнюють перебіг хвороби та створюють сприятливі умови для лікування риб. Вони впливають на імунітет риб, і це:

  • якісне харчування відповідно до виду та віку;
  • високий рівень фізико-хімічних показників води;
  • невисока щільність посадки мешканців акваріума.

Лікування «манки» у риб

Лікування манки у риб сіллю фото

Якщо ви помітили білі точки на акваріумній рибці, лікування необхідно починати негайно. Найчастіше для нього застосовують кухонну сіль. Вона завжди під рукою, і витрат ніяких. У великих акваріумах і ставках концентрацію солі доводять до 100 мг/л. Звичайно, якщо ставок таких розмірів, що навіть така мала концентрація може влетіти в копієчку, краще риб відловити і потримати пару тижнів в малих ємностях. Тут можна провести лікування, а ставок за цей час позбавиться паразитів природним шляхом.

У малих ємностях (до 100 л.) лікування іхтіофтіріоза проходить простіше, дешевше і ефективніше. З розміром можна не гратися: головне щоб пацієнтка помістилася там. Для більшості акваріумних риб підійде банка від 0,5 до 1 літра. У ній розчиняють сіль з розрахунку 3 г/л. Температуру доводять до 28° C, і поміщають туди хвору рибу. В таких умовах її тримають близько хвилини, далі висаджують в чисту ємність з новою водою.

Так обробляють всіх риб, а акваріум зливають і ретельно миють. Обробку доведеться провести кілька разів. Момент видужування можна визначити тільки «на око», спираючись на досвід і здоровий глузд. Візьміть собі в помічники спостережливість і терпіння: білі точки на рибках повинні зникнути повністю.

«Манка» у риб: лікування радикальним способом

Хворобу «манка» у риб можна лікувати більш радикальним способом. Для цього в банці роблять сольовий розчин концентрацією 5 г/л, і додають кілька кристалів марганцево-кислого калію (марганцівка). В результаті має вийти прозорий рожевий розчин з температурою близько 28°C. Туди садять хвору рибу, поступово підвищують температуру до 32 – 34° C, і витримують до 5 хвилин.

Іноді досить одного сеансу для повного лікування. Метод цей дуже небезпечний тим, що ваша улюблениця може загинути. Ви повинні постійно стежити за її станом і при явних ознаках порушення координації, похитуванні, негайно пересадити в чисту воду. При всіх цих процедурах уникайте різкого коливання температури води.

Хімічні і медикаментозні методи лікування «манки» у риб

До хімічних методів лікування іхтіофтіріоза можна віднести роботу з наступними препаратами:

  • формалін;
  • перманганат калію;
  • малахітовий зелений;
  • мідний купорос.

До появи фірмових медикаментозних препаратів це були основні засоби лікування іхтіофтіріоза у риб. За великим рахунком, метушні з ними не менше, ніж з сіллю. Крім того, вони найчастіше вбивають рослини та безхребетних. І тут вибір за вами. Визначтеся, що вам дорожче: рибки або інші мешканці акваріума.

Що стосується медикаментозних методів лікування «манки у риб», їх величезна кількість. Навіть просте перерахування тільки назв компаній, що випускають такі препарати, зайняло б весь обсяг даної статті. Якщо копнути глибше, всі ці «фірмові засоби» складаються з різних комбінацій перерахованих вище хімічних засобів.

Ми не намагаємося повернути вас у «акваріумне середньовіччя» і не відмовляємо від застосування фірмових засобів боротьби з хворобами. Ми тільки хочемо загострити вашу увагу на якості цього товару, та допомогти знайти свої ліки від «манки» у риб, з якими вам буде комфортно працювати.

Статті по темі:

магазин АкваСмайл
0
Категорії:
Статті
Поділитися
0 0 голосів
Оцінка
Підписатися
Сповістити про
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Всі результати пошуку